Mikropigmentasyon Kaş Kontürü Nedir?

Mikropigmentasyon kaş nedir sorusunun cevabına derinlemesine inmeden önce şunu vurgulamakta fayda var: Mikropigmentasyon dahil olmak üzere tüm kalıcı makyaj uygulamaları, konu ile ilgili yeterli bilgi sahibi olmayan kişilerde “dövme yaptırma” etkisi yaratıyor.

 Her şeyden önce belirtmek gerekir ki mikropigmentasyon (ya da diğer kalıcı kaş kontürü uygulamaları), konvansiyonel dövmeden oldukça farklı bir yapıya sahiptir ve dolayısıyla da çok daha farklı tekniklerin izlenmesi ile gerçekleştirilir. Tene yaptırılan, ömürlük kalıcılığa sahip olan dövmeler, derinin birkaç katman (5 ya da 6 olabilir) altına inerken, mikropigmentasyon ya da microblading gibi kaş kontürü işlemleri, derinin çok ama çok ince bir tabakasına nüfuz eder ve cilde hiçbir şekilde zarar vermez. Her ne kadar isminde “kalıcı” ifadesi geçse de kaş kontürü tarzındaki makyaj uygulamaları, en yetenekli kalıcı makyaj ya da mikropigmentasyon uzmanı tarafından yapıldığında bile en fazla 2-3 yıla kadar bir kalıcılık süresi vaat edebilmektedir. 

Cildin en fazla 1 katman altına inen mikropigmentasyon cihazı, renk pigmentlerini dış katmandaki deriye yerleştirdiği için yapaydan oldukça uzak, doğal bir kaş görüntüsü oluşmasına vesile olur. Kalıcı dövme, kalıcı makyaj ve mikropigmentasyon kaş kontürü teknikleri arasındaki ince farklardan da bahsettikten sonra, mikropigmentasyon ne demek sorusunun cevabına yakından bakmaya hazırız demektir.

Mikropigmentasyon, özel bir mikropigmentasyon cihazı kullanılarak gerçekleştirilen, kaş hattındaki derinin altına, teniniz ile uyumlu renk pigmentlerinin yerleştirilmesi ile meydana gelen bir kalıcı makyaj uygulamasıdır. 

Mikropigmentasyon ile kaşlar, dolgu tekniği ile yapılabildiği gibi, kıl görünümlü çizgiler halinde de elde edilebilir. Mikropigmentasyon kıl tekniği olarak bilinen bu yöntem, kaş kontürü uygulamalarında doğal görünüme en yakın sonucu veren uygulama olarak bilinmektedir. Yine mikropigmentasyon kıl tekniğinde ortaya çıkan kıl görünümlü bu çizgiler arasına, gölgeleme ya da pudralama gibi ekstra işlemler de yapılabilir, biraz daha yoğun, çok daha estetik bir görüntü ortaya çıkartılabilir.

Mikropigmentasyon Kalıcı Kaş Kontürü Nasıl Yapılır?

Mikropigmentasyon kaş kontürünün nasıl bir işlemden ibaret olduğunu öğrendikten sonra, mikropigmentasyon cihazının tam olarak nasıl çalıştığına bakmak gerekir. 

Mikropigmentasyon nasıl yapılır sorusunun cevabı, birden fazla aşamada saklıdır. Bu teknikte cihazın üzerinde yer alan mikro iğneler, çok hızlı bir biçimde derinin 2 milimetre altına  girip çıkarak, cilt altına pigmentler bırakır. Bir nevi kalıcı makyaj boyası olarak da adlandırabileceğimiz bu mikropigmentasyon pigmentleri, teniniz ve kaş renginiz ile birebir uyumlu olmak durumundadır; aksi halde amaçladığınız o doğal görüntüden ziyade çok daha yapay ve yapılı olduğu belli olan bir görünüm ile karşılaşma riskiniz doğacaktır. 

Pigmentlerin nasıl bir görünüme, nasıl bir forma ve nasıl bir şekle sahip olacağı ise tamamen kendinizi emanet ettiğiniz kalıcı makyaj uzmanınızın yaratacağı sanata bağlıdır. 

 

Mikropigmentasyon ile Microblading Kaş Kontürü Arasındaki Farklar Neler?

Mikropigmentasyon kaş kontürü dendiğinde, en az ne olduğu ve nasıl yapıldığı kadar merak edilen bir diğer konu da, microblading ile arasındaki farklar oluyor. Microblading ile mikropigmentasyon farkı, bazı spesifik noktalarda kendini belli ediyor.

Her şeyden önce mikropigmentasyon ile microblading uygulamaları esnasında kullanılan cihazlarda farklılıklar olduğunu vurgulamak gerekir. Microblading kaş kontürü tekniklerinde, içerisinde mikro iğneler bulunan bir microblading kalemi kullanılırken, mikropigmentasyon kaş kontürü tekniğinde özel bir mikropigmentasyon cihazı kullanılır. 

Microblading esnasında kalemin ucundaki iğneler, derinin ince bir katman altına inerek kaş üzerinde pigmentli mikro çizgiler oluşturur. “Kıl görünümlü çizgiler” olarak tanımlayabileceğiniz bu microblading kaş görünümü, çizgi çizgi olduğundan dolayı ortaya doğal bir görüntü çıkartır. 

Öte yandan mikropigmentasyon cihazı, hem kıl tekniği hem de dolgu tekniği ile çalıştırılabildiği için daha fazla tecrübe gerektirir.  Mikropigmentasyon tekniğinde her şey, uygulamayı yapan kalıcı makyaj uzmanının elinde biter. Doğru bir uzman tarafından yapılırsa işlemin kalıcılık süresi microblading’e oranda daha fazladır. Bu teknik ile kaşlar, dolgu tekniği ile yaptırılabileceği gibi kıl tekniği ile de yapılabilir. 

 

error: Content is protected !! Security Wall By Arda Yücel !!